Gmina Moszczenica w powiecie gorlickim jest gminą małą, typowo rolniczą, obejmującą obszar 37,6 km2, z czego znaczną część, bo 587 ha zajmują lasy. W niedużych gospodarstwach rolnych dominuje produkcja mleka. Są one w większości zmodernizowane, bo w ostatnich latach około 150 z nich otrzymuje środki unijne przeznaczone dla gospodarstw niskotowarowych, a większe skorzystały z pieniędzy na dostosowanie do standardów UE. Oprócz mleka, w gospodarstwach rolnych produkowany jest żywiec wołowy, wieprzowy, prosięta oraz ziemniaki jadalne. Tereny są tu nieskażone, z dala od dużych ośrodków przemysłowych, dlatego wśród rolników wzrasta zainteresowanie rolnictwem ekologicznym. Już kilkanaście gospodarstw od dwóch lat przestawia swoją produkcję z konwencjonalnej na ekologiczną.Szansę w zdobyciu dodatkowych źródeł dochodu może stanowić tu rozwój turystyki wiejskiej. Gmina posiada bowiem wiele cennych walorów przyrodniczo-krajobrazowych. Przez środek gminy przepływa rzeka Moszczanka, po której obu stronach rozciąga się pas łąk. Ma tu źródło wiele potoków, występują też nieliczne stawy. Łagodne wzgórza porastają lasy mieszane. W drzewostanach dominuje buk, jodła, sosna zwyczajna, dąb świerk, jawor, czereśnia ptasia oraz osika. Na stromych zboczach oraz w dolinach potoków występuje wiele interesujących roślin, a niektóre z nich objęte są ochroną, np.: wawrzynek wilczełyko, kopytnik pospolity, skrzyp olbrzymi, bez koralowy, ostrożeń głowacz, konwalia majowa, kruszyna pospolita, marzanka wonna, kalina koralowa i inne. Fauna również wyróżnia się dużym bogactwem i zróżnicowaniem.
W Gminie Moszczenica poza pamiątkami z okresu I wojny światowej, przetrwało wiele śladów w postaci
materialnych źródeł historycznych. Większość stanowią obiekty kultu religijnego. Najstarszym z nich jest wolno stojąca kamienica kropielnicaobraz Matki Bożej Szkaplerznej, który obecnie przeniesiono do nowego kościoła. Wewnątrz zabytkowego kościoła znajduje się chrzcielnica wykonana w XVIII wieku z umieszczoną wewnątrz czarą pochodzącą prawdopodobnie z XVII wieku. Również z XVII wieku pochodzi położona przy północnej ścianie barokowa ambona z rozpościerającym się nad nią baldachimem, którego zwieńczenie stanowi postać anioła. Do cennych zabytków należy drewniana kaplica uwięzienia Pana Jezusabarokowy obraz Matki Bolesnej i Chrystusa nieznanego autora z XVII wieku oraz polichromowana rzeźba Chrystusa u Słupa z drugiej połowy XVII wieku. Nieopodal cmentarza na uwagę zasługuje spichlerz plebański z połowy XIX wieku. Natomiast w Staszkówce warto odwiedzić kościół z lat 1928-1930; przy kościele kamienną figurę św. Wojciecha, wstawioną w miejscu, gdzie 1000 lat temu chrzcił i nauczał misjonarz Prus i patron Polski, oraz studzienkę z "cudowną wodą" leczącą wiele chorób, znajdującą się przy kościele, obok figury św. Wojciecha. gotycko-renesansowa z XVI wieku, znajdująca się na zwężeniu głównych dróg przy starym kościele. Kolejny zabytek to stary kościół z ołtarzem barokowym z XVII wieku oraz usytuowana na cmentarzu, którą wybudowano w 1666 roku.
Odwiedzających gości i turystów zaprasza pan Dziadzio i Syn na "Wiatrówkach".
Usytuowane są tam trzy domki letniskowe pięcioosobowe oraz kawiarenka ze świetlicą i zapleczem ogniskowym. Obok znajduje się brodzik oraz plac zabaw dla dzieci, boisko do piłki siatkowej i nożnej. W obrębie domków dodatkową atrakcją może być zbieranie owoców leśnych (jagody, grzyby, maliny). Z "Wiatrówek" rozpościera się piękny widok na stronę południową, skąd widoczne są wzgórza porośnięte lasami. Ponadto zatrzymując się w Moszczenicy na "Krzyżówce" można zjeść posiłek oraz zabawić się na dyskotece w Zajeździe "Dalia" czynnym codziennie od godz. 12 do 22.
W Moszczenicy warto również odwiedzić gospodarstwo ekologiczne p. Anny i Mariana Mruków, położone w przysiółku "Poddaństwo" w sąsiedztwie masywu leśnego. Wszyscy odwiedzający gospodarstwo, mogą tutaj przez cały rok zakupić świeży wiejski chleb, zsiadłe lub świeże mleko i jego przetwory (ser biały i żółty, maślankę, serwatkę, śmietanę). Wiele gatunków warzyw (marchew, buraczki ćwikłowe, pory, selery i inne), przetwory z owoców (powidło, marmolady), a także jajka, drób, miód z gospodarczej pasieki a nawet różne gatunki ziół. Gospodarstwo ekologiczne państwa Mruków położone jest w atrakcyjnym miejscu - wokół dużo łąk i drzew oraz przepływający w pobliżu potoczek. Gospodarstwo oferuje również gościom dwa pokoje gościnne z całodziennym wyżywieniem.
Odwiedzając Moszczenice, warto również zatrzymać się w gospodarstwie agroturystycznym p. Jędrusiaków, w rejonie "Moszczenica Góra". Atrakcją turystyczną jest tu zespół trzech stawów porośniętych częściowo trzciną, w którym żyją czerwone karasie oraz wiele gatunków ryb użytkowych. Można tu również spotkać dzikie kaczki, które za miejsce lęgowe obrały sobie małą wysepkę, a także piżmaki i wydry. W otoczeniu gospodarstwa spacerują ciekawe zwierzęta - ulubieńcy dzieci: kucyk "Karuś", stadko czarnoskórych świnek wietnamek, a w przyzagrodowej wolierze kilka dostojnych strusi afrykańskich.
W niedalekiej odległości od gospodarstwa p. Mruków w "Księżym Lesie" jest wytyczona ścieżka edukacji ekologicznej wykonana przez Szkołę Podstawową im. Bronisława Wanata. Trasę ścieżki o długości ok. 1500 m. poprowadzono przez miejsca najbardziej urokliwe i wartościowe przyrodniczo. Wykonano 16 stanowisk, przy których można obserwować ciekawe zjawiska przyrodnicze, szereg chronionych gatunków roślin, a nawet zwierząt.
Warto również nadmienić, że mieszkańcy gminy słyną z licznych inicjatyw społecznych i przysłowiowej gościnności. Tradycją stał się Festyn Gminny, który zorganizowano po raz pierwszy w 1998 r. w 650 rocznicę lokacji wsi Moszczenica. Od tego czasu, pod koniec sierpnia, organizowany jest corocznie w centrum Moszczenicy. W zeszłym roku w święto Matki Boskiej Szkaplerznej, zorganizowano po raz pierwszy festyn parafialny.
Należałoby również wspomnieć o cennej inicjatywie KGW w Moszczenicy. Celem zdobycia środków finansowych na swoją działalność, prowadzi ono w Klubie Kultury sprzedaż potraw "domowej kuchni".
Dodatkowym atutem do odwiedzenia Gminy jest jej bliskie położenie od Gorlic. Odległość zaledwie 10 km można pokonać jadąc krajową drogą Moszczenica-Konieczna. W Gorlicach warto skorzystać z krytej pływalni ze zjeżdżalnią-jedną z najnowocześniejszych w kraju. Również niedaleko jest nad zaporę w Klimkówce, do Uzdrowiska w Wysowej, Stadniny Koni Huculskich w Gładyszowie, Magurskiego Parku Narodowego, Biecza - najstarszego miasta Podkarpacia, Muzeum przemysłu Naftowego i Etnografii w Libuszy i wielu innych atrakcji, których nie brakuje na terenie Powiatu Gorlickiego.
Artur Baczyński - PZDR Gorlice