Na terenie Gminy działalność kulturalną prowadzi Ośrodek Kultury i Biblioteki pod przewodnictwem Pani Dyrektor Danuty Luboch. Ośrodek kultury wraz z biblioteką mieści się w budynku tzw. „starej szkoły” w Moszczenicy oraz posiada filię biblioteki w Staszkówce.
Z ciekawych imprez, oprócz prowadzonej szeroko zakrojonej działalności popularyzacji czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, należy wymienić: organizację dożynek, Dni Kultury Słowackiej, występy grup teatralnych, zajęcia plastyczne z dziećmi w ramach Przeglądu Działalności Artystycznej Dzieci i Młodzieży.
W prezentowaniu artystycznych dokonań nauczycieli, dzieci i młodzieży pomaga również Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteki, który umożliwia prezentację programów przygotowanych przez dzieci i młodzież. Tradycją są już uczniowskie występy z okazji Dnia Babci i Dnia Kobiet. Dzieci i młodzież z gminnych szkół uczestniczą w imprezach z okazji Dni Moszczenicy, a nawet w sesjach Rady Gminy.
***
Ośrodek Kultury i Biblioteki w Moszczenicy zajmuje się krzewieniem kultury na terenie Gminy. Wyraża się to między innymi poprzez pracę z dziećmi i młodzieżą, zajęcia rekreacyjno – sportowe dla młodzieży i dorosłych, próby Chóru wiejskiego „Małopolanie”, spotkania członków Klubu Złotej Jesieni, inne imprezy i spotkania oraz realizowanie projektów ukierunkowanych na współpracę z zaprzyjaźnioną Gminą słowacką – Kurimą. Działalność Ośrodka Kultury i Biblioteki dokumentowana jest w kronice placówki.
Spośród rocznych działań Ośrodka kultury w roku 2006 można wymienić:
Praca z dziećmi i młodzieżą:
- współorganizowanie i współfinansowanie spektaklu teatralnego „Turniej poetów” w wykonaniu aktorów teatru im. L. Solskiego dla uczniów gimnazjów z Moszczenicy i ze Staszkówki;
- prowadzenie specjalnych bloków dla dzieci w czasie imprez masowych jakimi są festyny, zarówno w Moszczenicy jak i w Staszkówce (pokazy kukiełek, występ iluzjonisty, konkursy z nagrodami);
- realizację projektu „Urok mojej wsi” w ramach programu „Pożyteczne wakacje”- finansowanego ze środków Fundacji Wspomagania Wsi.
- organizację wyjazdu rekreacyjnego dla dzieci do Krynicy.
Stałe formy pracy:
- zajęcia rekreacyjno – sportowe callanetics dla dorosłych i młodzieży prowadzone dwa razy w tygodniu;
- próby Chóru Wiejskiego „Małopolanie” – jeden raz w tygodniu;
- spotkania członków Klubu Złotej Jesieni – jeden raz w miesiącu, w razie okoliczności częściej.
Imprezy i spotkania:
-organizacja koncertu kolęd „Kolędujmy Panu” z udziałem chórów z Bobowej i ze Staszkówki;
- organizacja dwóch festynów wiejskich w Moszczenicy i Staszkówce. Zespoły artystyczne (Kapela „Pogórzanie” z Jastrzębi, zespół młodzieżowy „Hżonżcz”, występ artysty estradowego iluzjonisty Havis, Optymiści, program autorski Jurka Guzika „Raz dwa, trzy to my”);
- udział w VIII Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego w Owczarach i w Sękowej;
- udział chórów z Moszczenicy i ze Staszkówki w koncercie pieśni Maryjnych w Bobowej;
- przygotowanie stoiska i promocja gminy podczas II wystawy AGRO KRAK w Krakowie;
- udział delegacji z gminy w kiermaszu bożonarodzeniowym w Sękowej promującym obrzędy i zwyczaje naszego regionu;
- szlakiem cmentarzy z I wojny światowej – plenerowe spotkanie mieszkańców Sękowej, Siar, Ropicy na cmentarzach w Staszkówce, zwiedzanie gminy Moszczenica z zaznaczeniem jej turystycznych walorów.
Inne formy pracy:
- stała współpraca z Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego przy organizacji szkoleń dla mieszkańców naszej gminy oraz współpraca z kołami gospodyń wiejskich w zakresie zachowania dziedzictwa kulturowego wsi;
- kontynuowanie zbierania rodzimych przysłów, legend, przesądów, zwyczajów z myślą o wydaniu ich w formie drukowanej.