Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
Dzisiaj jest: 19 Marca 2024
Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek
  • Telefon do urzędu.  18 354 13 00
  • Przejdź do kontaktu.
  • Mapa witryny.
  • Biuletyn Informacji Publicznej

Gmina Moszczenica ma bogatą historię i może stanowić obiekt zainteresowania dla niejednego miłośnika historii. Zainteresuje się nią zarówno archeolog, jak i badacz czasów współczesnych. Szczególnie godne obejrzenia są pozostałości po bitwach I wojny światowej oraz zabytkowe miejsca sakralne.

Rys archeologiczny

Ślady kultury ludzkiej na terenie ziemi bieckiej pochodzą z okresu neolitu ok. 1700 r. p.n.e. Najstarsza ludność z tego okresu pozostawiła po sobie liczne narzędzia krzemienne i kamienne, znalezione nad rzeką Ropą w Bieczu, Gorlicach i okolicach. Osadnictwo na tym terenie skupiało się wokół rzeki Ropy. W wieku XIV rozwinęła się kolonizacja niemiecka lokująca wsie na prawie niemieckim (magdeburskim). Wtedy też założono ok. 1348 roku wieś Moszczenicę i wiele innych. W sumie na terenie kasztelanii bieckiej w XIV wieku powstało 57 osad.

Moszczenica

Wieś Moszczenica, to siedziba Gminy, założona w czasach Króla Kazimierza Wielkiego przez Jana Herberta w 1348 roku na prawie niemieckim. Położona na Pogórzu Ciężkowickim w malowniczej dolinie rzeczki Moszczanki. Niegdyś wchodziła w skład niegrodowego starostwa libuskiego. W swojej ciekawej historii przechodziła wzloty i upadki. Nieobce są Moszczenicy panujące w dawnych wiekach zarazy i klęski. Jednak dzięki pracowitości mieszkańców Moszczenicy zawsze wychodziła z nich zwycięsko.
W latach 1755 - 1757 tutejsi chłopi brali udział w powstaniu przeciwko pańszczyźnie i wysokim podatkom. Miało tu swe warsztaty 50 rzemieślników, w tym 36 tkaczy, którzy posiadali swój cech.

Moszczenica położona jest w woj. małopolskim, w powiecie gorlickim. Jej powierzchnia wynosi 37,6 km2, jest wsią dużą, zamieszkuje ją ok. 3500 mieszkańców. Jest jedną z najlepiej rozwiniętych i gospodarnych wsi regionu. Podstawową formą działalności jest rolnictwo. Czyste środowisko naturalne sprzyja produkcji zdrowej żywności, w tym zbóż, mleka i jego przetworów, warzyw i owoców. Ważne miejsce zajmują również inne usługi, jak handel, budownictwo czy gastronomia.
Walorem turystycznym jest urozmaicona rzeźba terenu, folklor pogórzański i ciekawa zachowana architektura. Pejzaż urozmaicają lasy o zróżnicowanym drzewostanie z liczną zwierzyną i ptactwem.
Na miejscowym cmentarzu gminnym w Moszczenicy, usytuowanym na przeciwko Kościoła p.w. Matki Bożej Szkaplerznej stoi drewniana kapliczka z połowy XVII wieku. W jej wnętrzu barokowa polichromia ze scenami Męki Pańskiej oraz rzeźba Jezusa z XVII wieku...

...na skraju lasu na drodze z Moszczenicy do Staszkówki znajduje się Miejsce wiecznego spoczynku mieszkańców Moszczenicy zmarłych w latach 1847-1849 na cholerę i tyfus...

...a także urocze przydrożne kapliczki, stary kościół parafialny w stylu klasycystyczno - neogotyckim z 1820 roku. Warto również odwiedzić cmentarz nr 124 z okresu I wojny światowej, projektu Hansa Mayra.

...drogowskaz do Nieba...

Ponad 650 lat stolicy Gminy Moszczenica napawa dumą z licznych osiągnięć. Tutejsi mieszkańcy słyną z licznych inicjatyw społecznych i gościnności. Ciekawe są zabytki i historia tej ziemi, świadek wielkich wydarzeń i wojen, okresów świetności i czasów zniszczeń.



STASZKÓWKA

Wieś lokowana w XIV wieku jako królewszczyzna. Położona na Pogórzu Ciężkowickim, na wierzchowinie wzniesienia. Już w XVI wieku funkcjonowała tu szkoła, a w drugiej połowie XVII wieku - szpital. Liczy obecnie ok. 1400 mieszkańców. W maju 1915 roku na jej terenach przełamany został front rosyjski. Toczyły się tu niezwykle zacięte i krwawe walki wojsk niemiecko - austriackich z rosyjskimi. Podczas I wojny światowej spłonął drewniany kościół z XV wieku wraz ze słynnym obrazem Matki Bożej Staszowskiej. Zniszczona została też wieś. Ze Staszkówki rozpościerają się wspaniałe widoki. Możemy podziwiać z niej wzniesienia Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, Pogórza Rożnowskiego, Pogórza Ciężkowickiego. Przy ładnej pogodzie można zobaczyć Tatry.

Idąc poprzez Staszkówkę...mijamy...

Kościół pw. św. Wojciecha, patrona Polski z lat 1928-1930, bardzo ciekawe wnętrze a w ołtarzu głównym kopia słynnego obrazu Matki Bożej Staszowskiej...  

...na dziedzińcu północnym Kościoła pw. św. Wojciecha znajduje się kamienna figura Tego zacnego kapłana a przy niej urocza, również wykonana z
kamienia studzienka św. Wojciecha z cudowną wodą leczącą wiele chorób. Kto ufa głęboko w miłosierdzie Boga, niech pije! Na zdrowie! Studzienka stoi w miejscu, w którym św. Wojciech, patron Polski ponad 1000 lat temu zatrzymał się, by wygłosić Słowo Boże oraz, by chrzcić miejscową ludnośc spragnioną Boga Żywego. Św. Wojciech poprzez Staszkówkę pielgrzymował do Prus, by tam ewangelizować naszych sąsiadów...

    


...między północną częścią Kościoła a studzienką św. Wojciecha znajduje się bardzo piękny, nietypowy grób jednego z zasłużonych kapłanów tutejszego kościoła. Na kamiennym dostojnym krzyżu widnieje popiersie Pana Jezusa w koronie cierniowej, u dołu Kielich ze św. Hostią-symbol chwalebnej ofiary krzyżowej...



...i jeszcze jeden szczegół wzrok nasz przykuwa. Jakoby z wnętrza północnej częsci kościoła, w zaciszu w kamiennej grocie spogląda na nas Matka Boska z figurki.

 

GKRPA

Wyszukiwarka

malopolskie

portal interesanta

Pogoda

 

Odpady2022

ukraina pomoc

pwd



 

czyste powietrze

zasady ostrzegania

polski lad

osp 2022

cp.jpg

oze.png

oze1



Jakość powietrza Moszczenica ul. Samorządowa

OWG

malopolskie osp 2023 na stronę

modernizacja instalacji alarmowej 2023

Nasi Partnerzy

Urząd Gminy Moszczenica
Samorządowa 4
38-321 Moszczenica

woj. małopolskie

  tel.: 18 354 13 00
fax.: 18 354 10 85
     
  e-mail: gmina@gminamoszczenica.eu
https://www.gminamoszczenica.eu
  Godziny Urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30
Copyright © 2020 Gmina Moszczenica. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: Agencja DM