Dzisiaj jest: 1 Października 2020
Imieniny obchodzą: Danuta, Igor, Remigiusz

Już po raz trzeci Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Moszczenica realizuje zadanie publiczne w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych. Tym razem pod nazwą „Integracja seniorów w Gminie Moszczenica”. Zadanie jest  współfinansowane ze środków  Województwa Małopolskiego.

Wszystkie działania podejmowane są od miesiąca sierpnia 2019r. , kiedy to nastąpiła rekrutacja do  zadania. Jak co roku chętnych nie brakuje – tym razem w zadaniu uczestniczy 65 seniorów z naszej gminy.  Zadanie polega na animacji seniorów  do realizacji zajęć rekreacyjno-ruchowych, integracyjnych, wycieczek czy spotkań tematycznych. Główna potrzebą realizacji zadania jest przede wszystkim integracja środowiska seniorskiego. Udział ludzi w spotkaniach, wspólnych śpiewach, tańcach, wycieczkach daje im możliwość oderwania się od problemów dnia codziennego, często samotności. Wycieczki dają możliwość poznania różnych rejonów i ich atrakcji turystycznych.

W miesiącu wrześniu 2019r. zorganizowaliśmy wspólny wyjazd seniorów i ich wnuków do Ogrodzieńca. W ramach wycieczki uczestnicy zwiedzili wraz z przewodnikiem Zamek w Ogrodzieńcu oraz Park Rozrywki. Tu najlepiej było widać integracje międzypokoleniową, zarówno starsi jak i młodsi świetnie się bawili, a że pogoda dopisywała nikt nie chciał wracać do domu.

Bogaty w wydarzenia był miesiąc listopad 2019r. Seniorzy wzięli udział w Gminnych Obchodach Święta Niepodległości w ramach których przygotowano spotkanie tematyczne. Po uroczystej Mszy Św., nastąpiło  podniesienie flagi państwowej na placu flagowym i odśpiewanie hymnu Polski. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Moszczenicy. W programie artystycznym wystąpił chór „Małopolanie” prezentując pieśni patriotyczne oraz grupa wychowanków Przedszkola Samorządowego w Moszczenicy, którzy  poprzez montaż słowno-muzyczny zaprezentowali  piękną lekcję patriotyzmu. Podczas Obchodów Święta Niepodległości nie zabrakło wspólnego śpiewu pieśni przy przygotowanym poczęstunku.

Kolejna atrakcją realizowaną dla naszych seniorów w miesiącu listopadzie był wspólny wyjazd na kabaret Neo-Nówka do Nowego Sącza. Część seniorów przyznała się, że po raz pierwszy uczestniczyło w takim wydarzeniu na żywo. Uśmiech i zadowolenie gościło na twarzach uczestników przez cały wyjazd.

W ramach zadania beneficjenci uczestniczą w zajęciach rekreacyjno-ruchowych, prowadzonych przez Gabinet Masażu i Poprawy Sprawności Fizycznej Pani Joanny Brataniec- Kuna. Realizacja zajęć odbywa się w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb  i możliwości uczestników poprzez dopasowanie długości trwania wysiłku, jego intensywności, stosowania obciążeń i czasu odpoczynku. Zajęcia przynoszą wspaniałe efekty w postaci poprawy sprawności fizycznej naszych seniorów, o czym przekonaliśmy się podczas zorganizowanego na podsumowanie działań w roku 2019  Dnia Seniora połączonego z  Zabawą Andrzejkową. Nie zabrakło zabaw, wróżb andrzejkowych oraz wspólnych tańców do późnych godzin wieczornych.

Oceniając z perspektywy czasu działania na rzecz seniorów wiemy, że zadanie spełnia oczekiwania i przynosi właściwe rezultaty.  Program daje seniorom możliwość aktywnego spędzenia czasu, zaangażowania w działalność na rzecz środowiska lokalnego czy poznania nowych atrakcji turystycznych. Stwarza odpowiednie warunki ludziom starszym do aktywizacji, integracji i utrzymania ich kontaktów ze środowiskiem.

J.Brach