Dzisiaj jest: 10 Grudnia 2018
Imieniny obchodzą: Julia, Judyta, Daniel

Aktywność Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Moszczenica jest coraz bardziej widoczna. W tym roku dzięki staraniom członków stowarzyszenia realizowane są trzy projekty ze środków zewnętrznych. Jednym z nim jest zadanie publiczne pod nazwą „Integracja seniorów z historią w tle” współfinansowane ze środków  Województwo Małopolskie.
Projekt o podobnej tematyce realizowany w roku 2017 odniósł duży sukces i pokazał ogromne zaangażowanie seniorów. Chcąc kontynuować działania po raz kolejny złożyliśmy wniosek i udało się , znów pozyskaliśmy środki na zadanie publiczne w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych.
Przez pół roku w zadaniu uczestniczyło 66 seniorów z naszej gminy. Realizowane były spotkania tematyczne wpisujące się w obchody jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, zajęcia ruchowe oraz wycieczki. W miesiącu czerwcu odbyło się pierwsze spotkanie tematyczne na którym zaprezentowaliśmy pracę naszego lokalnego artysty Jerzego Dudka i tańce ludowe w wykonaniu przedstawicieli zespołu regionalnego.

Pan Jerzy Dudek swoją pracownię artystyczną posiada w domu rodzinnym, gdzie powstają jego rzeźby o różnej tematyce: religijnej, patriotycznej, kompozycje kwiatowe. W pracach malarskich pomaga mu żona Jadwiga. Jak  mówi sam artysta: „ Rzeźba  to teraz całe moje życie”.

Kolejni goście to Sabina i Jerzy Nadzionek- członkowie Zespołu Regionalnego  „Mogilanie”, który działa przy Gminnym Ośrodku Kultury w Mogilanach. Zespół znany nie tylko w Polsce, ale również w świecie. Wielokrotnie koncertował w Europie. Zespół „Mogilanie” to zespół  który pielęgnuje i chroni od zapomnienia ludowe pieśni, tańce, obrzędy i zwyczaje. Chociaż nie mógł być z nami cały zespół Państwo Nadzionek  wspaniale zaprezentowali polskie tańce ludowe i opowiedzieli o swojej życiowej pasji do tańca.

W miesiącu lipcu odbyła się wycieczka do Zakopanego i Chochołowa.  Zgodnie  z założeniami projektu na wycieczkę wyruszyli beneficjenci zadania wraz ze swoimi wnukami. Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie z przewodnikami Muzeum Tatrzańskiego. Ze względu na deszczową pogodę i bardzo słabą widoczność zrezygnowaliśmy z wyjazdu na  Gubałówkę i Butorowy Wierch, a w zamian za to udaliśmy się do Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.  W drodze do Chochołowa odwiedziliśmy Leśniczówkę u Zięby, gdzie czekał na nas pyszny obiad. Punktem kulminacyjnym wyjazdu były Chochołowskie Termy. Tu najlepiej było widać integracje międzypokoleniową, zarówno starsi jak i młodsi świetnie się bawili. Nawet brzydka deszczowa pogoda nie przeszkadzała.

Kolejnym realizowanym zadaniem była wycieczka do Sandomierza.  W pięknej jesiennej aurze  zwiedziliśmy  wraz z przewodnikami miasto i jego najważniejsze zabytki, a wiec Bramę Opatowską, Podziemną Trasę Turystyczną, Rynek, Kościół Św. Jakuba. Oczywiście  każdy odwiedził Muzeum Ojca Mateusza. Niezapomnianych wrażeń dostarczył rejs statkiem po Wiśle. Nie zabrakło również pysznego obiadku. Zmęczeni, ale szczęśliwi, przy wtórze akordeonu i gitary, wróciliśmy do naszych domów, planując kolejne wspólne wyjazdy.

Drugie spotkanie tematyczne zorganizowane zostało w ramach Gminnych Obchodów Święta Niepodległości, których głównym organizatorem jest Stowarzyszenie. W spotkaniu udział wzięli nie tylko beneficjenci zadania, ale również chętni mieszkańcy Gminy Moszczenica.  To niecodzienne wydarzenie rozpoczęliśmy msza świętą, następnie  nastąpiło podniesienie flagi państwowej na placu flagowym. Dalsza część uroczystości odbyła się na sali gimnastycznej Zespołu Szkół w Moszczenicy. W programie artystycznym wystąpił chór „Małopolanie” prezentując pieśni patriotyczne oraz uczniowie Zespołu Szkół w Moszczenicy, którzy  poprzez montaż słowno-muzyczny zaprezentowali  piękną lekcję patriotyzmu. Kolejnym niezapomnianym punktem był pokaz mody na przestrzeni 100 lat. Główną projektantką strojów była Agnieszka Gubała-aktywna członkini Stowarzyszenia, która fantastycznie dobrała stroje dla naszych seniorów i innych mieszkańców Gminy Moszczenica. Przymiarki, próby to niezapomniane przeżycia i wspaniała integracja seniorów, a także młodszego pokolenia. Podczas Obchodów Święta Niepodległości nie zabrakło wspólnego śpiewu pieśni patriotycznych przy przygotowanym poczęstunku. Na koniec zaprezentowano pokaz sztucznych ogni. Ten dzień na długo pozostanie w naszej pamięci.

Przez cały okres realizacji zdania beneficjenci uczestniczyli w zajęciach rekreacyjno-ruchowych, prowadzonych przez Gabinet Masażu i Poprawy Sprawności Fizycznej Pani Joanny Brataniec- Kuna. Realizacja zajęć odbywała się w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości uczestników poprzez dopasowanie długości trwania wysiłku, jego intensywności, stosowania obciążeń i czasu odpoczynku. Zajęcia przynoszą wspaniałe efekty w postaci poprawy sprawności fizycznej naszych seniorów, o czym przekonaliśmy się podczas zorganizowanego na podsumowanie zadania Dnia Seniora połączonego z  Zabawą Andrzejkową. Seniorzy otrzymali pamiątkowy Kalendarz Aktywnego Seniora. Nie zabrakło zabaw, wróżb andrzejowych oraz wspólnych tańców.

Podsumowaniem działań jest także kronika zadania zawierająca opisy i bogatą dokumentację fotograficzną  oraz opinie i wrażenia  beneficjentów.
Dziękujemy seniorom za udział w zadaniu, uśmiech i otwartość. Cieszymy się, że zadanie spełniło Wasze oczekiwania i przyniosło oczekiwane rezultaty.
Dziękujemy również wszystkim członkom Stowarzyszenia  Promocji i Rozwoju Gminy Moszczenica, którzy pomagali przy realizacji zadania „Integracja seniorów z historią w tle”- jest ono naszym wspólnym sukcesem.

J. Brach