Dzisiaj jest: 20 Września 2018
Imieniny obchodzą: Renata, Filipina, Eustachy

1 września 2018r. w naszej Gminie na kompleksie sportowym Orlik odbył się festyn z okazji 670 –lecia istnienia wsi Moszczenica. Impreza została przygotowana przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Moszczenia w ramach otrzymanego grantu na realizację zadania „Od historii do współczesności-670 lat wsi Moszczenica” współfinansowanego  ze środków Unii Europejskiej w ramach poddziałania „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zadanie realizowane jest w ramach wdrażania Strategii Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Beskid Gorlicki”.

Występy artystyczne rozpoczął Chór „Małopolanie” wraz z dziećmi i młodzieżą z Moszczenicy  uczestniczącymi w warsztatach piosenki ludowej  „670 głosów na 670 lat”. Następnie zaprezentowała się kapela góralska „Jontki” z Żywca oraz zespół muzyczny „Extra Mocni”. Nie zabrało konkursów związanych z historią Moszczenicy, występów tanecznych, a także różnych zabaw animacyjnych dla dzieci przygotowanych przez Agencję Artystyczną Roma. Podczas imprezy można było podziwiać rękodzieło artystyczne naszych lokalnych artystów, a także popróbować dawnych regionalnych przysmaków. Na uczestników festynu czekały stoiska handlowe i gastronomiczne. Uwieńczeniem imprezy była zabawa taneczna z zespołem Awans.

Zorganizowany festyn to jedno z zadań  zrealizowanych w ramach przyznanego grantu. Przed nami kolejne działania. Dla najmłodszych przygotowywana jest kolorowanka zawierająca najciekawsze zabytki, uroki przyrody oraz ciekawe miejsca Moszczenicy. Najstarsi członkowie Stowarzyszenia przeprowadzą w szkole i przedszkolu lekcje tematyczne dotyczące naszej lokalnej historii. Zapraszamy młodzież na trwające warsztaty fotograficzno-graficzne w ramach których powstanie „Moszczenicki kalendarz jubileuszowy 1348-2018”.

J.Brach