Dzisiaj jest: 26 Listopada 2022
Imieniny obchodzą: Konrad, Leonard, Sylwester

W związku z działaniami militarnymi na terytorium Ukrainy powstaje szereg zagrożeń dla krajów sąsiednich, w tym teoretycznie mogące wystąpić zagrożenie radiacyjne. W związku z czym gmina Moszczenica wyznaczyła 2 punkty, w których w razie zagrożenia, będzie można otrzymać tabletki jodku potasu.

Punkty te będą uruchomione tylko w sytuacji, w której nastąpi jakiekolwiek ryzyko skażenia radioaktywnego.

Obecnie takiego zagrożenia nie ma !!!

Odpowiednia ilość jodku potasu została zabezpieczona dla każdego, kto zgodnie ze wskazaniami medycznymi powinien go otrzymać tj. ludziom od urodzenia do 60 roku życia.

W mało prawdopodobnym przypadku wystąpienia skażenia radiacyjnego, służby państwowe oraz samorządowe, natychmiast – wszelkimi dostępnymi kanałami tj. np. za pomocą alertu RCB, komunikatu sms oraz jednostek OSP Moszczenica i OSP Staszkówka – powiadomią mieszkańców. Wówczas rozpocznie się dystrybucja bezpośrednio do obywateli.

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki: https://monitoring.paa.gov.pl/maps-portal/

Profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

Gmina Moszczenica

punkty wydawania jodku potasu:

504 815 390 – numer dedykowany obsłudze mieszkańców i osób przebywających na terenie gminy Moszczenica w kwestii dystrybucji stabilnego jodu.

Lokalizacja punktów:

• Zespół Szkół w Moszczenicy ul. Leśna 5

• Zespół Szkół w Staszkówce ul. Św. Jana Pawła II 3

jodek potasu

Zagrożenie radiacyjne, jodek potasu – rozmowa z ekspertem, konsultantem krajowym w dziedzinie medycyny nuklearnej prof. Leszkiem Królickim

Charakterystyka produktu leczniczego

ukraina pomoc

Odpady2022

pwd

czyste powietrze

zasady ostrzegania

polski lad

osp 2022

cp.jpg

oze.png

oze1

Jakość powietrza Moszczenica ul. Samorządowa

Copyright © 2020 Gmina Moszczenica. Wszelkie prawa zastrzeżone.