Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
Dzisiaj jest: 3 Czerwca 2023
Imieniny obchodzą: Leszek, Anatola, Tamara
  • Telefon do urzędu.  18 354 13 00
  • Przejdź do kontaktu.
  • Mapa witryny.
  • Biuletyn Informacji Publicznej

Co roku 4 maja świętuje Państwowa i Ochotnicza Straż Pożarna. W gminie Moszczenica mszę świętą w intencji strażaków odprawił Proboszcz parafii w Staszkówce, ks. Krzysztof Jarmuła.

 

W Moszczenicy strażacy wraz z Wójtem dh Jerzym Wałęgą złożyli symboliczną wiązankę kwiatów pod figurą św. Floriana, patrona wszystkich strażaków. Następnie strażacy z OSP Moszczenica udali się do Staszkówki, gdzie wspólnie ze strażakami OSP Staszkówka przemaszerowali do kościoła pw. św. Wojciecha w Staszkówce.

 

Uroczystą mszę świętą wraz z adoracją w intencji strażaków z Moszczenicy i Staszkówki celebrował ks. Krzysztof Jarmuła, proboszcz parafii w Staszkówce i gminny Kapelan strażaków.

 

Strażacy świętują w dniu męczeńskiej śmierci swojego patrona, św. Floriana. Żył pod koniec III wieku naszej ery, w prowincji rzymskiej Noricum (obecnie środkowa Austria), w młodości rozwijał karierę wojskową. Wsławił się tym, że pospieszył z pomocą uwięzionym przez namiestnika rzymskiego chrześcijanom. Przeciwstawił się w ten sposób rozkazom cesarskim, a na dodatek odmówił wyparcia się chrześcijaństwa. Został za to umęczony, a jego ciało wrzucono do rzeki, co miało miejsce 4 maja 230 r.


Kult św. Floriana jako orędownika w walce z żywiołem ognia upowszechnił się ok. XV w. W Polsce przyczynił się do tego pożar Krakowa w 1528 r., który strawił większą część miasta, a w szczególności Kleparz. Ocalał tam jedynie kościół pod jego wezwaniem, co odczytano jako „znak szczególnej opieki jego patrona”.


Na polskie sztandary strażackie święty trafił w czasach zaborów. Odtąd strażaków nazywa się rycerzami Św. Floriana albo Florianami.

 

ds 22 2

ukraina pomoc

Wyszukiwarka

Pogoda

 

Odpady2022

pwd 

czyste powietrze

zasady ostrzegania

polski lad

osp 2022

cp.jpg

oze.png

oze1Jakość powietrza Moszczenica ul. Samorządowa

Nasi Partnerzy

Urząd Gminy Moszczenica
Samorządowa 4
38-321 Moszczenica

woj. małopolskie

  tel.: 18 354 13 00
fax.: 18 354 10 85
     
  e-mail: gmina@gminamoszczenica.eu
https://www.gminamoszczenica.eu
  Godziny Urzędowania:
poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30
Copyright © 2020 Gmina Moszczenica. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: Agencja DM