Ta strona wykorzystuje pliki Cookies do poprawnego działania.
Dzisiaj jest: 22 Stycznia 2021
Imieniny obchodzą: Anastazy, Wincenty, Wiktor
  • Telefon do urzędu.  18 354 13 00
  • Przejdź do kontaktu.
  • Mapa witryny.
  • Biuletyn Informacji Publicznej

 

 J.Brach

Dobiega końca realizacja zadania publicznego w zakresie wspierania funkcjonowania społecznego oraz przeciwdziałania wykluczeniu osób starszych pod nazwą „Integracja seniorów w Gminie Moszczenica”. Zadanie było realizowane przez Stowarzyszenie Promocji i Rozwoju Gminy Moszczenica w latach 2019-2020 i współfinansowane ze środków  Województwa Małopolskiego.  

Wszystkie działania podejmowane  były z myślą o naszych seniorach, których z roku na rok przybywa nie tylko w statystykach, ale również, ku naszemu ogromnemu zadowoleniu, we wszystkich realizowanych zadaniach. Dla nich została przygotowana oferta zajęć rekreacyjno-ruchowych, wycieczek czy spotkań tematycznych. Głównym celem zadania była przede wszystkim integracja środowiska seniorskiego.

W ramach zadania odbywały się zajęcia rekreacyjno-ruchowe  pod czujnym okiem rehabilitantki i instruktorki Pilates. Realizacja zajęć odbywała się w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb
 i możliwości uczestników poprzez dopasowanie długości trwania wysiłku, jego intensywności, stosowania obciążeń i czasu odpoczynku. W roku 2020 aktywność ta została poszerzona o Nordic Walking, który bardzo przypadł do gustu Paniom, zwłaszcza, że przy okazji udało się skorzystać z darów lasu w postaci pięknych grzybów.

Przez okres dwóch lat odbyło się również kilka spotkań tematycznych: w roku 2019 Gminne Obchody Święta Niepodległości, w roku 2020 Wieczór Kolęd i Pastorałek oraz Dzień Papieski z okazji 100-tnej rocznicy urodzin Św. Jana Pawła II. Wszystkie spotkania przygotowane zostały przez członków Stowarzyszenia Promocji i Rozwoju Gminy Moszczenica we współpracy z Chórem Małopolanie, parafialną scholą, przedszkolakami, uczniami i młodzieżą z Zespołu Szkół w Moszczenicy. Spotkania tematyczne były doskonałym momentem do integracji nie tylko społeczności senioralnej, ale również gminnej. Za każdym razem staraliśmy się, aby uczestnicy aktywnie włączali się w dane wydarzenie poprzez wspólny śpiew pieśni patriotycznych, kolęd czy pieśni związanych z osobą Św. Jana Pawła II. Bogaty program artystyczny, oprawa i dekoracja- to wszystko na długo pozostanie w sercach uczestników. Niestety ze względu na wprowadzone ograniczenia epidemiologiczne tegoroczne Obchody Święta Niepodległości, każdy przeżywał indywidualnie, ale nie zabrakło łączności duchowej i fotograficznej. Każdy z seniorów mógł pokazać w postaci zdjęcia, w jaki sposób przeżywał ten wyjątkowy dzień w swoim domu. Efektem tego były wywieszone flagi, przygotowane dekoracje czy słodkości.

Niezapomnianych wrażeń dostarczały naszym beneficjentom organizowane wyjazdy. W roku 2019 zorganizowano wyjazd na kabaret Neo-Nówka do Nowego Sącza,  a w sezonie wakacyjnym międzypokoleniowy wyjazd seniorów i ich wnuków do Ogrodzieńca. W ramach wycieczki uczestnicy zwiedzili wraz z przewodnikiem Zamek w Ogrodzieńcu oraz Park Rozrywki.

W roku 2020 zorganizowano integracyjny wyjazd na kulig do Regietowa połączony z seansami w grocie solnej. W miesiącu lipcu odbył się dwudniowy wyjazd seniorów i ich wnuków do Wrocławia. W ramach tej wycieczki uczestnicy zwiedzili wiele ciekawych miejsc, m.in. Park Szczytnicki, Ogród Japoński, Arkady, Halę Stulecia,  Sky Tower, Ossolineum, Panoramę Racławicką, Rynek i wiele innych. Wzięli udział w pokazie Tańczących Fontann, a dla najmłodszych czekało mnóstwo atrakcji w ZOO i Afrykarium. Uwieńczeniem wyjazdów była wycieczka seniorów na Spływ Dunajcem do Szczawnicy. Tu również czekało wiele atrakcji: nie tylko spływ tratwami, ale również wyjazd kolejką krzesełkową na Palenicę, zwiedzanie Szczawnicy i przejście Wąwozem Homole. Bogaty program wyjazdów, dobra organizacja,  a przede wszystkich towarzystwo seniorów sprawiły, że każdy wyjazd był wyjątkowy i niezapomniany. Część seniorów przyznała, że po raz pierwszy mogli zwiedzić tak wiele, zobaczyć miejsca w których nigdy do tej pory nie byli, doświadczyć czegoś nowego i szczególnego. 

Podsuwaniem działań każdego roku miał być Dzień Seniora połączony z Zabawa Andrzejkową. Niestety udało się zrealizować tą imprezę tylko w roku 2019. Nie zabrakło zabaw, wróżb andrzejowych oraz wspólnych tańców do późnych godzin wieczornych. Rok 2020 musieliśmy zakończyć podziękowaniami smsowymi za aktywny udział we wszystkich zorganizowanych formach ze względu na ograniczenia epidemiologiczne.

Reasumując zadanie „Integracja seniorów w Gminie Moszczenica” można stwierdzić, że współczesny senior jest otwarty i poszukuje ciekawych form spędzania jesieni życia. Chce być aktywny, dbać o zdrowie i rozwój. Tego rodzaju programy dają mu  możliwość zaangażowania w działalność na rzecz środowiska lokalnego czy poznania nowych atrakcji turystycznych. Stwarzają odpowiednie warunki  do aktywizacji, integracji i utrzymania kontaktów ze środowiskiem. „To fantastyczny i niezapomniany czas, fajny sposób na relaks i oderwanie się od codzienności ” – jak twierdzi jeden z uczestników.

Dla nas realizatorów to ogromna radość, że podejmowane działania cieszą się tak dużą popularnością. To znaczy, że takie inicjatywy są potrzebne w środowisku, a jednocześnie przyczyniają się do promocji i rozwoju naszej gminy.


Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

Wyszukiwarka

Pogoda

 

Nasi Partnerzy

Urząd Gminy Moszczenica
Samorządowa 4
38-321 Moszczenica

woj. małopolskie

  tel.: 18 354 13 00
fax.: 18 354 10 85
     
  e-mail: gmina@gminamoszczenica.eu
http://www.gminamoszczenica.eu
  Godziny Urzędowania:

poniedziałek - piątek: 7:30 - 15:30
Copyright © 2020 Gmina Moszczenica. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Kreacja: Agencja DM