Dzisiaj jest: 4 Lipca 2020
Imieniny obchodzą: Elżbieta, Malwina, Teodor

Epidemia COVID-19 spowodowała konieczność wprowadzenia w całej Polsce nauczania zdalnego. Wszyscy uczniowie począwszy od pierwszych klas szkoły podstawowej poprzez szkoły średnie na studentach kończąc niemal z dnia na dzień musieli przestawić się na nowy, zdalny tryb nauczania. Było to tym bardziej trudne, że uczniowie i nauczyciele nie byli przygotowani na taką szybką techniczną i mentalną zmianę sposobu nauki. Nie były do tego przystosowane również szkoły. Nie posiadały żadnego oprogramowania do nauczania w systemie on-line.

Aby zniwelować techniczne braki w infrastrukturze zdalnego nauczania szkół w Moszczenicy i w Staszkówce Gmina Moszczenica skutecznie aplikowała w konkursach grantowych ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach:I Osi priorytetowej POPC – „Powszechny dostęp do szybkiego internetu”Działania 1.1 „Wyeliminowanie terytorialnych różnic w możliwości dostępu do szerokopasmowego internetu o wysokich przepustowościach”zdalna Szkoła +w ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.
Dwa projekty grantowe pozwoliły na „zdobycie” 74.813,10 zł na zakup sprzętu komputerowego i akcesoriów.

Pierwszy projekt pn."Zdalna Szkoła - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego" współfinansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 – pozwolił zakupić sprzęt komputerowy za kwotę 59.999,97 zł. Kupiono 34 laptopy, które zostały przekazane szkołom.
Kolejny, drugi projekt pn."Zdalna Szkoła+ - wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej"  współfinansowany ze środków unijnych w ramach tegoż samego programu co pierwszy dał możliwość dokupienia 11  laptopów, 42 tabletów, 4  komputery stacjonarne. Zakupiono także 58 licencji oprogramowania biurowego Office 2019, 2 kamery internetowe i urządzenie wielofunkcyjne.
Cały zakupiony sprzęt komputerowy został użyczony uczniom, szczególnie z rodzin wielodzietnych, by ułatwić im zdalną naukę.

Warto nadmienić, że całkowity poziom dofinansowania obu projektów wynosił 100%, czyli zarówno w pierwszym jak i drugim naborze Gmina Moszczenica wydając 74.813,10 zł nie poniosła na zakupiony sprzęt żadnych kosztów.